INF 01 20

Na prvem tečaju za informatika letos se je udeležila ena članica iz društva.
Spoznali smo, kako so včasih obdelovali podatke, ko še ni bilo digitalnih virov, kako delujejo današnji aktualni sistemi vodenja evidenc in obveščanja in pa splošne značilnosti programov Vulkan in SPIN.  Seznanili so nas tudi s pravno podlago varovanja podatkov, ki je postala zelo pomembna veja gasilstva.
Naučili smo se  preko programa Vulkan test vnašati nove člane v sistem, opremo, vozila, priznanja, … ter kako se preko sistema Vulkan prijavlja na tekmovanja in usposabljanja in še mnogo drugih koristnih informacij glede vodenja inventure, evidenc ipd.
Preko programa SPIN smo pisali poročila intervencij na nivoju centra in vodje intervencije ter se seznanili z dejanskim delovanjem sistema ob proženju enote na kraj dogodka.

Tečaj smo vsi udeleženi uspešno opravili. (N. Hribljan)

Reševanje obolelih oseb, 18.1.2020

Ob 10.58 smo na Postojnski cesti na Rakeku, občina Cerknica, prvi posredovalci AED Cerknica nudili prvo pomoč oboleli osebi do prihoda reševalcev NMP Cerknica. Na intervenciji so posredovali tudi naši prvi posredovalci.

Obnovitveni PPO-januar 2020

V petek, 17.1.2020, je v prostorih ZD Cerknica potekal obnovitveni tečaj za prve posredovalce. Tečaj, na katerem smo prvi posredovalci obnovili postopke nudenje TPO z uporabo AED, posredovanje ob zapori dihalnih poti ter zaustavljanju hujših krvavitev, smo uspešno opravili štirje prvi posredovalci in tako podaljšali licenco za 1 leto.

IDA 04 20

15.1. in 16.1.2020 so se 3 tečajniki iz gasilske zveze Cerknica udeležili tečaja IDA in eden iz med njih je bil tudi naš operativni član.

Prvi dan smo tečajniki spoznali opremo gasilca za notranje napade, sestavo izolirnega dihalnega aparata in maske ter na koncu dneva še prvo pomoč in dihala.

Drugi dan je sledilo praktično usposabljanje, na njem smo se naučili sestaviti IDA, nameščanje reševalne maske, izvlek gasilca, po tem je pa sledilo ocenjevanje gasilca v labirintu, v katerem smo morali premagati tri kroge, na koncu vsakega prehoda pa je sledila še obremenitev. 2. krog smo pred prehodom v labirint opravili prehod skozi simulator jaška, se povzpeli po lestvi do 2. nadstropja stolpa ter nadaljevali po stopnicah do vrha objekta. V 3. krogu nas je čakalo opremljanje z IDA v vozilu in nato zadnji prehod skozi labirint. Nazadnje smo morali v zadimljeni požarni hiši v skupini treh gasilcev preiskati sobo 1. nadstropja in se vrniti nazaj. Pri tem nam je pomagala vrv, ki smo jo navezali na steber pred objektom.

Vsi trije tečajniki smo tečaj uspešno opravili. (P. Oblak)