Tečaj GNO, 20. – 23.7.2015

Teden med 20. in 23. julijem je potekalo usposabljanje gasilcev za gašenje požarov v naravnem okolju (GNO). Tečaj je potekal v ICZR, enota Sežana. Na uvodni uri so nas razdelili v 3 oddelke po 10 gasilcev v primeru pomoči ZGRS Sežana ob gašenju požara v naravi. Prvi dan smo začeli s predavanji o varstvu pri delu, zakonodaji, vplivom klimatskih in geografskih razmer na širjenje požara, itd. Prvi oddelek, v katerem je bil tudi naš tečajnik, je začel z nočnim dežuranjem. Tako je še isti večer prvi oddelek odšel na pomoč pri gašenju požara v naravi pri Komnu. Čez vso noč so zalivali in dodatno močili teren, da ne bi prišlo do ponovnega vžiga. Vrnili so se v zgodnjih jutranjih urah in že ob 8h nadaljevali tečaj po urniku. Drugi dan tečaja so nekateri tečajniki odšli na požarišče požara pri Komnu, kjer so še dodatno zalivali pogorišče, drugi tečajniki pa so dopoldne preživeli pred ZGRS Sežana, kjer so si ogledali vozila in opremo za gašenje požarov v naravi. Po kosilu je sledil drugi del predavanj, taktika gašenja požarov v naravi, prva pomoč. Tretji dan pa so se v konvoju odpeljali proti vadbišču SV, na Poček, kjer so delovali na treh točkah in se seznanili z uporabo nahrbtnjač, gasilnih metel, izpihovalnikov zraka ter z nadzorovanim požigom urili v gašenju. Četrti dan so ponovno preživeli v predavalnici in poslušali predavanja o preventivnih ukrepih, kartografiji, … Ob zaključku tečaja je sledilo še testiranje s krajšim testom, katerega so opravili vsi tečajniki. Ob tem čestitamo našemu tečajniku za uspešno opravljen tečaj in mu želimo, da bo čim več pridobljenega znanja prenesel v operativo. Ob tej priložnosti bi se radi zahvalili vsem predavateljem in inštruktorjem za dobro delo, predanost njihovemu delu in vso gostoljubnost, katero so pokazali zaposleni v ZGRS Sežana. Nekaj slik najdete tukaj.

Požar pri Komnu
Vaje na Počku

18. srečanje članic v Lazah

V soboto, 18.7., je v Lazah, že 18. leto zapored, potekalo srečanje članic, katerega se je udeležilo 30 ekip. Naše društvo ste zastopale dve ekipi. Članice A so med 15 ekipami dosegle 13. mesto, članice B pa med 8 ekipami 7. mesto. Vsem tekmovalkam čestitamo! Po razglasitvi rezultatov pa je sledil še veseli del z odlično glasbo.

DSC_0194[1]

DSC_0190[1]

DSC_0183[1]

19. gasilski rally v Logatcu

V nedeljo, 12.7.2015, smo se gasilci PGD Ivanje selo (6 gasilcev) odpravili na 19. gasilski reli za memorial Jožeta Albrehta v Logatec. Pomerili smo se v različnih nalogah. Na prvi točki smo se znašli pred zadimljenim stanovanjem, iz katerega smo morali rešiti ljudi, živali in premoženje. Pot smo nadaljevali do druge točke, ker pa se nismo natančno držali navodil, smo zgrešili skrito točko. Na naslednji točki smo morali s pomočjo sesalnega voda prečrpati vodo iz potoka, na koncu podreti tarčo in vse skupaj še pospraviti. Izkazali smo se tudi v reševanju lutke iz vode ter v primernem oživljanju in transportu le te, v vozlih, ter prirejenem Fire Combatu (na koncu so 4 gasilci potiskali avto, en gasilec ga pa je vozil). Za končno vajo, ki je potekala pred Narodnim domom, smo morali čim hitreje postaviti mize in klopi za gasilsko veselico. V kategoriji, v kateri smo tekmovali, je sodelovalo 9 ekip, zasedli pa smo 8 mesto. Na rezultat smo ponosni, saj smo bili daleč najmlajša ekipa.

rally logatec 1

Požari v naravi oziroma na prostem, 11.7.2015

Ob 16.53 so zagoreli pragovi na železniški progi Rakek–Postojna v občini Cerknica. Gasilci PGD Rakek, Unec in Ivanje selo smo pregledali železniško traso na dolžini okoli 6 kilometrov ter pogasili 11 tlečih železniških pragov. Ivanjski gasilci smo bili napoteni na kamen 622.200 in zadolženi, da pregledamo progo do kamna 623. Na tej poti smo pogasili en železniški prag. Nato smo pregledali še odsek do kamna 624. Sodelovalo 5 gasilcev z enim vozilom.

požar tramov 7

požar tramov 4

požar tramov 1

požar tramov 6

Praznovanje 90. obletnice društva

90 let od ustanovitve Prostovoljnega gasilskega društva Ivanje selo smo proslavili s prireditvijo, ki je bila v soboto, 4.7.2015, pred gasilskim domom v Ivanjem selu. Prireditev je otvoril mimohod gasilskih vozil iz društev Gasilske zveze Cerknica in sosednjih društev, sledil pa je kulturni program, v katerem so nas pozdravili: predsednik PGD Ivanje selo Primož Urbas, namestnik poveljnika GZS Darko Muhič, župan Občine Cerknica Marko Rupar in poslanka v Državnem zboru Iva Dimic. Gasilska zveza Slovenije je podelila priznanja zaslužnim članom društva, celotno prireditev pa sta popestrila tudi operni pevec Jože Oblak ob spremljavi Urbana Malca in Pihalni orkester Kovinoplastike Lož. Praznovanje smo zaključili z veselico, na kateri nas je zabavala skupina Tik-tak, seveda pa ni manjkal niti srečelov z bogatimi nagradami. Slike pa najdete v FOTOGALERIJI.

019-DSC_0627

Slavnostna seja ob 90-letnici

V sklopu praznovanja okrogle obletnice delovanja našega društva smo organizirali slavnostno sejo, na kateri smo podelili občinska priznanja zaslužnim članom društva ter drugim sodelavcem, prejeli pa smo tudi čestitke in spominska darila sosednjih društev, kar kaže na zgledno sodelovanje, ki ga bomo gojili tudi v prihodnje. Vsem dobitnikom priznanj iskreno čestitamo in se jim zahvaljujemo za njihovo dosedanje delo.

20150625_200440

20150625_201149