Sektorske vaje – delo po točkah

Na to pestro soboto, 16.6.2018, se je v popoldanskem delu usposabljala še operativna enota. V Ivanjem selu so v okolici gasilskega doma potekale sektorske vaje na treh delovnih točkah. Na prvi točki se je vadilo s curki. Poudarek je bil na curkih, ki se jih uporablja v notranjih napadih (vstopni curek, ohlajevalni curek, gašenje). Na drugi točki se je vadilo postavitev trodelne raztegljive lestve in gašenje z nje. Tretja točka je bila namenjena urjenju notranjega napada (vstop v objekt, preiskovanje, gašenje, prezračevanje). Sledila je zaključna vaja s predpostavko požara v drugem nadstropju gasilskega doma s poškodovanimi osebami. Po vaji je sledila analiza celotnega dne. Skupnega mnenja smo bili, da je potrebno vaje s takšno tematiko izpeljati večkrat in do naslednjič odpraviti napake. Obseženjšo fotogalerijo najdete TUKAJ.

Regijska orientacija 2018

Danes, 16.6. 2018, je v Brezovici pri Borovnici potekala regijska orientacija. Iz našega društva so se udeležile 3 ekipe. Pionirji so dosegli odlično 2. mesto in se s tem uvrstili na državno tekmovanje! Pionirke so dosegle 5. mesto, pripravniki pa 6. mesto. Vsem mentorjem in tekmovalcem iskrene čestitke, pionirjem pa veliko sreče in znanja na državnem tekmovanju.

HEL 01 18 – teoretični del

V soboto, 16.6.2018, je v ICZR na Igu potekal teoretični del usposabljanja za delo s helikopterjem. Predavala sta nam Matej Hribernik, pilot zaposlen v 155. helikopterski eksadrilji in Darko Muhič, nam. poveljnika GZS. V svojem predavanju sta nam predstavila vključitve SV v sistem zaščite in reševanja, kakšne naloge opravlja SV, katere helikopterje uporabljajo, kakšna je delovna površina za obratovanje helikopterjev in nekaj napotkov za varno delo s helikopterjem. V nadaljevanju je bilo bolj podrobno predstavljeno oskrbovanje zračnih plovil z vodo, na kakšen način lahko polnimo rezervoarje in kdaj je smotrna uporaba helikopterja za gašenje. Na koncu je sledil še teoretični preizkus znanja. Praktični del bo izveden predvidoma v mesecu septembru zaradi tehničnih težav. (Ž. Hrestak)

Maraton Franja – Matjaž

V nedeljo, 10.6.2018, je od Ljubljane pa preko Logatca, Idrije in Škofje Loke potekal kolesarski maraton Franja. Na omenjene maratonu je nastopil tudi naš član Matjaž Hribljan. Gasilci PGD Ivanje selo mu ob njegovih podvigih na kolesu stojimo ob strani, zato smo ga v Kalcah pri Logatcu počakali in glasno navijali za njega in ostale tekmovalce. Bravo Matjaž, le tako naprej.

130 let PGD Planina

V soboto, 9.6.2018, so gasilci PGD Planina praznovali 130 let delovanja. V čast obletnice so priredili parado skozi Planino in svečan prevzem novega prapora. Prireditve so se udeležili gasilci in gasilke iz GZ Postojna, Cerknica in Logatec ter ostali visoki gostje. Po prireditvi je sledil še zabavni del z ansamblom Pogum.

Vaje bolničarjev – nesreče na intervencijah

Na vajah bolničarjev v mesecu juniju smo obravnavali tematiko o nesrečah pri gasilskih intervencijah. Na začetku smo povedali nekaj o varnosti in zdravju pri delu, upoštevanju varnostnih predpisov in uporabe osebne varovalne opreme. Pregledali smo različne tipe intervenciji in nevarnosti, ki pretijo na gasilce ter kako se jim izognemo oz. se pred njimi zavarujemo. V nadaljevanju smo si ogledali analizo nezgod v gasilstvu za desetletno obdobje, kateri telesni deli so bili največkrat poškodovani, v kakšnih primerih in na kakšen način so poškodbe nastale. Na koncu smo ponovili še reševanje in nudenje temeljnih postopkov oživljanja polno opremljenega gasilca z zaščitno obleko in dihalnim aparatom.

Vaje PPO – junij 2018

V mesecu junij smo se prvi posredovalci ponovno zbrali na vajah in obnovili svoje znanje skozi tri scenarije. Prvi scenarij je predvideval močno krvavitev iz roke zaradi ureznine in pa stanje nezavesti zaradi prevelike količine alkohola. Drugi scenarij je predvideval samomor z izpušnimi plini avtomobila v garaži. Zaradi reševanja osebe, je ki je hotela to storiti, je do izgube zavesti prišlo še pri eni osebi. V tretjem primeru pa je prišlo do zadušitve otroka z bonbonom, zraven pa je bil prisoten paničen oče. Po vsaki vaji je sledila kratka analiza.

Vaje operative – gašenje notranjih požarov

Na tokratnih vajah operative smo se dotaknili teme gašenja notranjih požarov. Vaje smo pričeli s teoretično predstavitvijo teme in nekaterih pojmov pri gašenju notranjih požarov. V praktičnem delu smo vadili oblikovanje curkov, ki jih potrebujemo za delo v notranjih napadih. Sledil je še prikaz in izvedba pravilnega dela napadalcev v notranjem napadu (odpiranje vrat, ohlajevanje prostora, gibanje in gašenje) brez uporabe IDA, katerega je vsak operativec preizkusil.

17. tekmovanje za pokal Rudolfa Maistra

V soboto, 2.6.2018, je na Uncu potekalo že 17. tradicionalno srečanje pionirk in pionirjev za pokal Rudolfa Maistra. Tekmovalci so se pomerili v vaji z vedrovko za pionirje, štafetnem prenosu vode in vaji razvrščanja za pionirje. Tekmovalo je preko 20 ekip. Pionirji so v zmanjšani zasedbi (6 tekmovalcev) za las prehiteli drugo uvrščeno ekipo in slavili zmago. Čestitamo tekmovalcev in mentorjem!

18. tekmovanje ekip gasilskih terenskih vozil

V soboto, 26.5.2018, je na Postojnskem potekalo 18. tekmovanje ekip gasilskih terenskih vozil s startom pri taborniški koči na Mačkovcu. Tekmovalo je 33 ekip članov in 4 ekipe članic. Na 26 KM dolgi trasi smo ekipe pokazali svoje znanje v dveh gasilskih vajah, malo drugačni spretnostni vožnji, izdelavi vozlov in poznavanjem CPP, reševanjem poškodovane osebe ob vodi, reševanjem iz globin in na cilju še vaji v premagovanju ovir z ročnikom. Da čakanje na rezultate mine čim hitreje, so potekale še igre v enojnem zvijanju B cevi in metanju spojk. Ekipa štirih gasilcev je na letošnjem tekmovanju osvojila 16. mesto. Nekaj foto materiala pa najdete v naši fotogaleriji in TUKAJ.